شعارمديريتي

به جای پرداختن به برنامهء استراتژیک, به تفکر و ایده‌های استراتژیک روی آورید

مقالات مدیریتی

مقالات

نرم افزار SPSS مخفف Statistical package for social science می­باشد که نخست برای تجزیه و تحلیل داده­ های آماری در علوم اجتماعی طراحی شد که به بسته­ نرم ­افزاری برای علوم اجتماعی شهرت پیدا کرد. این نرم­ افزار توسط نای(Nie)، هول(Hull) و بنت (Bent) طراحی شد و در سال 1986 نخستین نسخه­  آن وارد بازار گردید.

انسان در مسیر زندگی خود همواره با مشکلات و مسائل مختلفی مواجه می شود که ناگزیر است برای حل یا گذر از آن ها تصمیمی اتخاذ کند. تشخیص مناسب ترین گزینه ای که می تواند و باید باشد و یافتن بهترین راهکار، مسیر زندگی را شکل می دهد و کیفیت آن را مشخص می کند. پیش بینی، ارزیابی و مقایسه نتایج راه حل های موجود و انتخاب قطعی یک راه حل برای رسیدن به هدف مطلوب، تصمیم گیری نامیده می شود. هربرت سایمون محققی است که در رابطه با مفهو و مکانیسم تصمیم گیری مطالعات زیادی انجام داده است. از نظر او مدیریت و تصمیم گیری دو واژه هم معنی و مترادف می باشند.

 خانواده بین المللی استانداردهای مدیریت کیفیت (ایزو 9000) به همراه خطوط راهنمای خود، توانسته است نظر جهان را به خود جلب کند، تا هر سازمانی که به دنبال استقرار موثر و کارای سیستم های مدیریت کیفیت است، به سراغ آن ها رود.در این مطلب به بررسی سه استاندارد معروف از سری 9000 خواهیم پرداخت: ایزو 9000، ایزو 9001 و ایزو 19011.

 استاندارد ایزو 14001، یکی از پر کاربردترین ایزوها در جهان می باشد که در سپتامبر 2015 وارد آخرین مرحله بازنگری خود می شود و نسخه جدید آن، یعنی ایزو 14001:2015 منتشر می شود. در حال حاضر سازمان ایزو به پیش نویس نهایی مرحله بین المللی این استاندارد رسیده است. به این معنی که اعضای استاندارد ایزو، که درگیر بازنگری آن هستند تا ماه سپتامبر می بایست در پیش نویس آن تجدید نظر و اظهار نظر نمایند.

  استانداردهای ایزو هر پنج سال یک بار جهت اطمینان از مناسب و به روز بودن بازنگری می شوند. ویرایش جدید ایزو 9001 یعتی استاندارد ایزو 9001:2015 نسبت به نسخه قبلی از ساختار بهتری برخوردار بوده و به منظور تسهیل بیشتر استفاده از آن در ارتباط با سایر استانداردهای سیستم مدیریتی مورد بازنگری قرار گرفته است. برخی از تغییرات حاصل در ویرایش جدید ایزو 9001 یعنی ایزو 9001:2015 بدین شرح می باشد:

صفحه1 از7