شعارمديريتي

به جای پرداختن به برنامهء استراتژیک, به تفکر و ایده‌های استراتژیک روی آورید

هوش تجاری چیست

  • پنج شنبه, مرداد 16 1393
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
 
هوش تجاری فرآیند انتقال دیتاهای خام به اطلاعات مفید و با هدف تجزیه‌وتحلیل تجارت است. هوش تجاری می‌تواند کمک به تشخیص و توسعه خیل عظیمی از اطلاعات ساختار نیافته کند و سازمان بتواند استراتژی‌های جدید تجاری خود را با شناسایی فرصت‌های پیشرفت تعیین نماید. درواقع هوش تجاری برای سازمان فرصت تفسیر دیتاهای زیاد را در جهت کشف فرصت‌های پیشرفت و پیاده‌سازی استراتژی‌های مؤثر را جهت پایداری سازمان در درازمدت و ساخت مزیت رقابتی در بازار را می‌دهد.پس می‌توان گفت هوش تجاری نگاهی از وضعیت قبل و وضعیت حاضر را می‌دهد و سعی در پیش‌بینی وضعیت آینده سازمان نیز دارد. 
 
فرآیندهای هوش تجاری شامل؛ گزارش دهی، پردازش آنلاین، تحلیل، داده‌کاوی (دیتا ماینینگ – Data Mining)، فرآیند کاوی (Process Mining)، پردازش رویدادهای پیچیده، مدیریت عملکرد سازمانی، الگوبرداری (Benchmarking)، متن‌کاوی (Text Mining)و تحلیل آینده است.
 
کاربرد هوش تجاری در اهداف تجاری مختلف از قبیل:
1- اندازه‌گیری: کاربر در برنامه‌های ساخت معیارهای عملکردی که نگاه شفافی از رسیدن به اهداف سازمانی فراهم می‌کند.
2- تحلیل: در ساخت فرایندهای کمی جهت اتخاذ بهترین تصمیم‌ها و فراهم کردن دانش سازمانی شامل داده‌کاوی، آنالیز آماری، تحلیل آینده، ساخت مدل تجاری.
3- گزارش دهی: کاربرد در ساحت زیرساخت‌ها و استراتژی‌های گزارش دهی، باهدف گزارش کل تجارت و نه گزارش فرآیندها.
4- هماهنگی: کاربرد در هماهنگ‌سازی برنامه‌های سازمانی در حوزه‌های گوناگون که بایستی با یکدیگر عمل کنند و اطلاعات خود را به اشتراک بگذارند.
5- مدیریت دانش: کاربرد در برنامه‌هایی که سازمان را قادر به ساخت استراتژی‌های تشخیص، ساخت، نمایش و توزیع تجارب سازمانی می‌کند. مدیریت دانش، سازمان را به سمت آموزش دهی پیش می‌برد.
علاوه بر کاربرد هوش تجاری در زمینه‌های فوق، می‌توان آن را در رویکردهایی نظیر اطلاع‌رسانی سریع از وضعیت فعالیت‌ها استفاده نمود. به‌عنوان ‌مثال اگر برخی از معیارهای سازمانی از حد مجاز خود عبور کنند، این معیارها در گزارش‌های مشخص شده و تحلیل‌گر بلافاصله از طریق ایمیل یا یک سیستم مانیتورینگ می‌تواند از این رویداد مطلع شود.
 
 
استفاده از مطب با ذکر منبع مدیریت سرآمد ایرانیان (www.msi.co.ir) بلامانع است.

 

منتشرشده در مقالات

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.