شعارمديريتي

به جای پرداختن به برنامهء استراتژیک, به تفکر و ایده‌های استراتژیک روی آورید

ساختار مقاله نویسی علمی

  • پنج شنبه, آبان 01 1393
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

در ابتدا با توجه به جمع آوری اطلاعات، داده ها و آنالیز و تحلیل نتایج، مقاله نویسی کاری پیچیده به نظر میرسد. مقاله های علمی از فرمتی خاص پیروی میکنند و شکلی تقریبا مشابه با یکدیگر دارند. اغلب دارای بخش های شبیه به هم هستند و که نوشتار تحت آن عناوین صورت میگیرد. به عنوان مثال همه مقاله ها چکیده  ، معرفی  و ... دارند.

چیزی که اهمیت دارد انسجام دادن نوشتار در غالب این بخش ها است. چنین ساختاری در مقالات، باعث شفافیت گفته ها نویسنده/نویسندگان می شود. عبارات در نوشته ها بایستی تا حد امکان کوتاه و شفاف باشند. استفاده از جملات بلند باعث گیچ شدن خواننده می شود. عبارات کوتاه و منطقی باید باشند. یک مقاله می توانند دارای عناوین فرعی نیز باشد . به عنوان مثال استفاده زیرتیتری با عنوان "مقایسه مدل پیشنهادی با مدل پیشین" مجاز است.
علاوه بر اینکه نوشتار مقاله بایستی شفاف و پیوسته باشد اطلاعات نیز بایستی با ترتیبی منطقی در مقاله ظاهر شوند. مقاله های استاندارد اغلب دارای این ترتیب هستند: عنوان ، چکیده ، معرفی ، روش و مواد ، نتایج ، بحث ، نتیجه گیری  و مراجع  همراه با جداول  و شکل‌ها . البته که ساختارهای دیگری برای مقالات علمی موجود است. به عنوان مثال بخش روش‌ها و مواد در برخی مقالات ممکن است آزمایش   نامیده شود یا پس از بخش بحث بیاید. اما اغلب مقاله های علمی دارای چنین ساختاری می باشند. 
این ساختار، قالبی ارزشمند برای یک مقاله علمی است که شانس قبول و انتشار آن را افزایش می دهد. 
 
مطالب مقاله باید دارای خصوصیات زیر باشد. در واقع مقاله بایستی حوزه های زیر را پوشش دهد:
•عقلانی بودن: جزئیات این مورد در قسمت معرفی و ابتدای بخش بحث می آید.
•اهداف: در پایان بخش معرفی، اهداف بیان می شود.
•چه کارهایی تا به حال توسط محققین انجام شده است: در قسمت مرور ادبیات و معرفی بایستی شرح داده شود.
•یافته ها: نتایج حاصل از پژوهش که در بخش نتایج می آید.
 
توصیفات مورد نیاز بالا می تواند با تغییراتی در زیر عنوان ها نیز همراه شوند که البته این امر به دلیل حفظ انسجام و روایت منطقی مطالب بسیار مفید است.
 
منتشرشده در مقالات

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.