شعارمديريتي

به جای پرداختن به برنامهء استراتژیک, به تفکر و ایده‌های استراتژیک روی آورید

تیپ های مدیریتی را بشناسید

  • سه شنبه, فروردين 25 1394
  • نوشته شده توسط 
  • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم

 

تیپ های مدیریتی، در واقع ویژگی های تصمیم گیری و مواجه با مسائل است. تیپ های مدیریتی به دسته های خود کامه، مشورتی، متعاقد کننده، دموکراتیک و ... تقسیم بندی می شوند که در این مطلب سعی شده است در مورد مهم ترین تیپ های فوق شرحی آورده شود.

تیپ مدیریتی خود کامه:
این استایل در خصوص مدیرانی صدق می کند که عادت دارند تصمیمات مدیریتی را بدون در نظر گرفتن نظرات دیگران، اتخاذ نمایند. در واقع تصمیمات مطابق با نظر شخصی و عقاید مدیریت است. در چنین سازمان هایی انگیزش کاری میان کارکنان به تدریج از بین می رود، زیرا که آزادی در تصمیم گیری ندارند و کم کم ریزش کارکنان و خروج آنها از سازمان مهیا می شود!
 
تیپ مشورتی:
تصمیمات مدیریتی با اعمال نظر کارکنان اتخاذ می شوند و کارکنان آزادی بیشتری را در تصمیم گیری ها احساس می کنند. این در این تیپ مدیریتی ارتباطات از بالا به پایین در سازمان است و البته بازخورها به مدیریت ارسال می گردند. این نوع تیپ باعث به وجود آمدن حس وفاداری میان کارکنان می گرد.
 
تیپ متعاقد کننده:
در تیپ مدیریت متعاقد کننده، مدیریت اختیار کامل خود را برای تصمیم گیری حفظ می کند. البته مدیران این تیپی وقت بیشتری را با کارکنان خود سپری می کند با آنها بیشتر کار می کنند تا فواید تصمیمی را که گرفته اند به آنها نشان دهند و به نوعی آنها را متعاقد کنند.
 
تیپ دموکراتیک:
در تیپ دموتراتیک، مدیریت کاملا به کارکنان اجازه شرکت در تصمیم گیری ها را می دهد و رای مطابق با نظر اکثریت است. ارتباطات دو طرفه است (از مدیریت به کارکنان و بالعکس). این نوع تیپ مدیریتی زمانی که نیاز به اتخاذ تصمیمات پیچیده و نظرات افراد خبره است، بسیار کاربردی است. از معایب این تیپ مدیریتی آهسته بودن روند تصمیم گیری است.
 
همانگونه که هر یک از استایل ها و تیپ های مدیریتی تشریح شده هر یک دارای معایب و مزایایی است و بسیار مهم است تا کارمندان تیپ مدیریتی، مدیران خود را بشناسند و بهتر بتوانند مطابق با مدیران عمل نمایند.
 
منتشرشده در مقالات

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.