شعارمديريتي

به جای پرداختن به برنامهء استراتژیک, به تفکر و ایده‌های استراتژیک روی آورید

مدیریت سرآمد ایرانیان و هفته محیط زیست

 • چهارشنبه, خرداد 27 1394
 • نوشته شده توسط 
 • اندازه قلم کاهش اندازه قلم افزایش اندازه قلم
 سازمانها با اختصاص واحد هايي با عنوان بهداشت كار ، ايمني صنعتي و يا HSE توجه خود را به ايمني ، بهداشت و محيط زيست نشان مي دهند اما عموما حلقه مفقوده ي  واحد HSE بخش E يا (Environment / محيط زيست ) مي باشد.و آنچه كه در عمل بيشتر بدان پرداخته مي شود مقوله ي ايمني و بهداشت كاركنان مي باشد چرا كه حفظ سلامت انسانها به عنوان مهم ترين دارائي هاي سازمانها ، وظيفه خطيري است كه بر عهده اين واحدها است.بيايد از منظري ديگر به مفهوم محيط زيست بنگريم:
مفهوم محيط زيست : محیط زیست به همه محیط‌هایی که در آن‌ها زندگی جریان دارد گفته می‌شود. مجموعه‌ای از عوامل فیزیکی خارجی و موجودات زنده که با هم در کنش هستند محیط زیست را تشکیل می‌دهند و بر رشد و نمو و رفتار موجودات تأثیر می‌گذارند. (ويكي پديا، دانشنامه آزاد)
 
  با نگاهي به مفهوم محيط زيست در مي يابيم كه توجه به انسان به عنوان بخشي از محيط زيست كه هم بر آن تاثير مي گذارد و هم از آن تاثير مي پذيرد ، از سويي و توجه  به حفاظت از محیط زیست در قرن بیست و یکم به عنوان یکی از هشت هدف توسعه هزاره و یکی از سه پایه توسعه پایدار از سوي ديگر، مفهوم تازه اي را به ذهن متبادر مي سازد و با اين ديدگاه ،شايد بتوان گفت مهم ترين رسالت واحد HSE در سازمان ها فرهنگ سازي در زمينه حفظ محيط زيست و جلب مشاركت عمومي در اين حوزه مي باشد.
 
شركت مديريت سرآمد ايرانيان به عنوان مشاور HSE در صنعت مخابرات ، در راستاي استقرار و نگهداري از سيستمهاي مديريت  ايمني در شركت ارتباطات سيار با ديدگاه محوري نسبت به محيط زيست ، نظام هاي ايمني بهداشت و محيط زيست را طرحريزي و اجرا نموده است. شركت ارتباطات سيار ايران (همراه اول) كه از پيشگامان صنعت ارتباطات سيار ايران مي باشد، در مقوله ي توجه به محيط زيست نيز گوي سبقت را از ديگر رقبا و اپراتورها ربوده و در راستاي ايفاي مسئوليتهاي اجتماعي خود گامهاي موثري برداشته است.
 
علي رغم اينكه فعاليتهاي صنعت مخابرات داراي هيچگونه جنبه بارز زيست محيطي (نظير آلودگي آب، آلودگي خاك و ...) نيست و جنبه هاي زيست محيطي شناسايي شده، همگي تحت كنترل و در حدود پذيرش تعريف شده از سوي سازمان انرژي اتمي مي باشند ،معهذا  شركت مديريت سرآمد ايرانيان به عنوان مشاور ومجري HSE در شركت ارتباطات سيار ايران با حساسيت خاصي به اين مقوله پرداخته و بالغ بر 40 جنبه زيست محيطي متاثر از فعاليتهاي آن شركت  اعم از ستادي و عملياتي شناسايي كرده و متناظر با هر يك اقدامات كنترلي مربوطه را نيز به سازمان پيشنهاد داده است. پيشنهادات ارائه شده در قالب اقدامات اصلاحي و پيشگيرانه در دستور كار قرار گرفته و امروز پس از گذشت 2 سال از اجرا ،مي توان شاهد كاهش چشمگير ميزان شدت، احتمال و گستردگي جنبه هاي زيست محيطي در اين حوزه بود.
 
به طور مثال فعاليتهايي نظير گودبرداري، فوندانسيون، نصب و نگهداري دكلهاي مخابراتي مي تواند جنبه هايي نظير ايجاد ضايعات ، آسيب به پوشش گياهي، انتشار ذرات گرد و غبار ، گرماي حاصل از تشعشعات راديويي و مصرف منابعي نظير برق ، آب داشته باشد كه به منظور كاهش آثار مخرب هر يك مي توان به اقدامات كنترلي مانند تدوين و اجراي آئين نامه مديريت پسماند، تدوين و اجراي دستور العملهاي HSE ويژه گودبرداري، فوندانسيون و نصب و نگهداري دكلهاي مخابراتي و نظارت مستمر بر حسن اجراي آنها ، استفاده از تجهيزات كم مصرف و استاندارد به منظور مديريت مصرف انرژي و... وده ها راهكار علمي و عملي ديگركه در شركت ارتباطات سيار ايران به مورد اجرا گذاشته شده است ، اشاره داشت.
 
از سوي ديگر واحد HSE شركت مديريت سرآمد ايرانيان ، صنعت مخابرات و بستر ارتباطي موجود را بستر مناسبي براي افزايش آگاهي هاي عمومي و فرهنگ سازي در زمينه محيط زيست دانسته و شركت ارتباطات سيار نيز از اين ظرفيت بالقوه به نحو مطلوبي بهره برده است.از جمله اقداماتي كه در اين راستا انجام شده مي توان به موارد زير اشاره داشت:
 
- تشكيل كمپين "همراه اول، همراه طبيعت "با هدف حذف قبوض كاغذي و حفظ منابع طبيعي
- تشكيل كمپين" هواي شهرمو دارم "با هدف جلب مشاركت عمومي به منظور كاهش آلودگي هوا
- برگزاري مسابقه عكاسي همراه اول به مناسبت هفته محيط زيست
- راه اندازي خدمات جيرينگ (كيف پول همراه) با هدف كاهش سفرهاي درون شهري و مصرف منابع
- پاكسازي طبيعت (درياچه ، كوهستان ) توسط كاركنان شركت همراه اول
- ...
 
همچنين در اين راستا واحد HSE شركت مديريت سرآمد ايرانيان به عنوان مشاور HSE شركت ارتباطات سيار ايران، متناسب با مناسبتهاي مرتبط با محيط زيست ، همچون روز هواي پاك، روز زمين پاك ، هفته محيط زيست و... بروشورهايي(لينك زير) را به منظور ارتقاي سطح آگاهي هاي عمومي و كاركنان شامل بهترين راه هاي حفاظت از محيط زيست  تهيه و در اختيار سازمان قرار مي دهد. (لينك زير)     
حفاظت از محيط زيست = تزریق روح تازه و با نشاط به زندگی
 
 
اهدافي كه HSE صنعت مخابرات در حمايت از هفته محيط زيست دنبال مي كند:  
 • شفاف سازي نقش محوري انسان در بهبود مسایل زیست محیطی
 • افزايش قابليت هاي عمومي و ظرفيت سازي برای تبدیل شدن  هر فرد به عنوان فعال محيط زيست با هدف توسعه پايدار
 • بهبود نگرش عمومي به مقوله محيط زيست از طريق فرهنگ سازي ارزشي در زمينه حفاظت از محيط زيست 
 • جلب مشارکت عمومي با استفاده از بسترهاي ارتباطي و اطلاعاتي با هدف ترغيب همگان به حفظ سرمايه هاي خدادادي براي نسلهاي آينده بشر 
 • كمك به تحقق شعار امسال روز جهانی محیط زیست "هفت میلیارد رویا و یک سیاره، درست مصرف کنیم" . با سه راهكار اصلي:
 • مصرف كمترانرژی   
 • بهره برداری بهینه از آب و سایر منابع   
 •  کمتر هدر دادن مواد غذایی 

 

بازدید 4391 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
منتشرشده در اخبار HSE

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.