شعارمديريتي

به جای پرداختن به برنامهء استراتژیک, به تفکر و ایده‌های استراتژیک روی آورید

حفظ محیط زیست و آب

چگونه می‌توانیم در حفظ محیط زیست مشارکت داشته باشیم؟
 
محیط زیست به عنوان سرمایه عظیم حیات نیازمند حفاظت و مراقبت دائم همه ساکنان زمین است. بر اساس اصل پنجاه  ام قانون اساسی، حفاظت محیط زیست که نسل امروز و نسل های بعد باید در آن حیات رو به رشدی داشته باشند، وظیفه عمومی تلقی میگردد. از این رو فعالیت های اقتصادی و غیر آن که با آلودگی محیط زیست یا تخریب غیر قابل جبران آن ملازمه پیدا کند، ممنوع است. با استفاده صحیح از منابع طبیعی، بهره وری را در محیط زیست گسترش دهیم.
 
همانطور که در قرآن آمده است: " وَ جَعَلنا مِن الماءَ كُلُّ شَي‌ء حَيّ "، آب مایه حیات است. 
آب از منابع طبیعی تجدیدشونده است، یعنی به طور مداوم در طبیعت تولید می شود. میزان تولید آب تقریبا ثابت است، در صورتی که جمعیت مصرف کننده آب، روز به روز در حال افزایش است. برداشت بی رویه و بدون برنامه ریزی و مدیریت از منابع آب سطحی و زیرزمینی و با اتلاف آب در انواع مصارف خانگی، شهری، کشاورزی و صنعتی، موجب از بین رفتن این موهبت الهی می شود.
انسان از 2 طریق موجب کاهش منابع آبی می شود. یکی از طریق نابود کردن جنگل ها و پوشش گیاهی که از ذخیره سازان آب های زیرزمینی هستند و دیگر از طریق برداشت بی اندازه آب همراه با آلوده کردن منابع آبی. 
با کمی دقت، مسئولیت و مدیریت می توان به میزان زیادی از هدر رفتن آب و تولید بیش از حد فاضلاب جلوگیری کرد.
راهکارها:
- بهبود سیستم توزیع آب، اصلاح سیستم لوله کشی آب و استفاده از تجهیزات کاهنده ی مصرف آب. به طور مثال تعبیه سرشیرهای کاهنده  مصرف آب (هواده) بر روی شیرآلات و شیلنگ های آب، استفاده از شیرآلات الکترونیکی، فلاش تانک دو زمانه (یا دو حجمی) و ...
- به صورت دوره ای شیرآلات آب و سیستم لوله کشی را بازدید، تعمیر و سرویس کنیم.
- استفاده صحیح و به اندازه از آب گرم. مصرف بیش از حد آب گرم، علاوه بر تلفات آب، اتلاف انرژی و آلودگی هوا را نیز به دنبال دارد زیرا برای گرم کردن آب به مواد سوختی و برق نیاز است.
- از شستشوی خودرو و حیاط خانه یا مکان های دیگر با شیلنگ آب، خودداری شود. 
- برای نوشیدن آب خنک، شیر آب را باز نگذاریم تا آب خنک شود. بهتر است یا آب را داخل یخچال نگه داریم یا از تکه های یخ استفاده کنیم.
- اگر تکه های یخ برزمین افتاد، به جای دور ریختن، آن ها را در گلدان یا باغچه بیاندازیم. 
- در هنگام مسواک زدن، از باز گذاشتن شیر آب خودداری کنیم.
- به یاد داشته باشیم در هر دقیقه از استحمام، بین 10 تا 20 لیتر آب از دوش خارج می شود. پس سعی کنیم تا مدت زمان استحمام را به حداقل برسانیم.
- هنگام شستشوی دستی ظروف، بهتر است همه ظرف ها در یک سینک جمع شده و تنها برای آبکشی آن ها، شیر آب را باز نگه داریم.
- در هر بار استفاده از ماشین لباسشویی، از حداکثر ظرفیت آن برای شستشو استفاده کنیم.
- در هنگام خرید مسایل آب بر مانند ماشین لباسشویی و ظرفشویی، مدل هایی از آن ها را بخریم که از فن آوری های جدید که عموما باعث کاهش مصرف آب و برق می شود، بهره برده باشند.
- می وان با مقداری تغییر در سیستم لوله کشی آب و فاضلاب، از پساب آشپزخانه، حمام و ماشین لباسشویی، پس از تصفیه مقدماتی، جهت مصرف در فلاش تانک ها استفاده نمود. 
 
بحران آب جدی است.
با عدم صرفه جویی و مدیریت مصرف آب، تشنگی، خشکی و بیابان زایی، زاینده رودهای مرده، پریشان و هامون و ارومیه خشک و کویر شده، جنگل های از بین رفته و .. برای نسل های آینده باقی خواهد ماند. 
 
بازدید 13731 بار
این مورد را ارزیابی کنید
(19 رای‌ها)
منتشرشده در اخبار HSE

نظر دادن

از پر شدن تمامی موارد الزامی ستاره‌دار (*) اطمینان حاصل کنید. کد HTML مجاز نیست.